بعدش چی آقا؟

1384/04/28 ساعت 14:04


دوهفته پیش تو 40چراغ یه مطلب جالب دیدم که بدم نمیاد شما هم بخونیدش...

 

یک تاجر آمریکایی نزدیک یک روستای مکزیکی ایستاده بود که یک قایق کوچک ماهیگیری از بغلش رد شد که توش چند تا ماهی بود. از مکزیکی پرسید: چقدر طول کشید که این چند تا رو گرفتی؟

مکزیکی: مدت خیلی کم.

آمریکایی: پس چرا بیشتر صبر نکردی تا ماهی بیشتری گیرت بیاد؟

مکزیکی: چون همین تعداد هم برای سیر کردن خانواده ام کافیه.

آمریکایی: اما بقیه ی وقتت رو چیکار می کنی؟

مکزیکی: تا دیروقت می خوابم. یه کم ماهیگیری می کنم. با بچه ها بازی می کنم. بعد می رم تو دهکده می چرخم.یه لیوان مشروب می خورم و با دوستان شروع می کنیم به گیتار زدن و خوشگذرونی. خلاصه مشغولم به این نوع زندگی!

آمریکایی: من تو هاروارد درس خوندم و می تونم کمکت کنم. تو. باید بیشتر ماهیگیری کنی. اون وقت می تونی با پولش یه قایق بزرگتر بخری.و با درآمد اون، چند تا قایق دیگه هم بعدا اضافه می کنی. اون وقت یه عالمه قایق برای ماهیگیری داری!

مکزیکی: خوب، بعدش چی؟

آمریکایی: به جای این که ماهی ها رو به واسطه بفروشی، اونا رو مستقیما به مشتری ها می دی و برای خودت کار و بار درست می کنی... بعدش کارخونه راه می اندازی و به تولیداتش نظارت می کنی... این دهکده ی کوچیک رو هم ترک می کنی و می ری مکزیکوسیتی! بعدش لوس آنجلس! و از اونجا هم نیویورک... اونجاست که دست به کارهای مهم تری هم می زنی...

مکزیکی: اما آقا! این کار چقدر طول می کشه؟

آمریکایی: پانزده تا بیست سال!

مکزیکی: اما بعدش چی آقا؟

آمریکایی: بهترین قسمت همینه، موقع مناسب که گیرت اومد می ری و سهام شرکتت رو به قیمت خیلی بالا می فروشی! این کار میایون ها دلار برات عایدی داره.

مکزیکی: میلیون ها دلار! خوب، بعدش چی؟

آمریکایی: اون وقت بازنشسته می شی! می ری به یه دهکده ی ساحلی کوچیک! جایی که می تونی تا دیروقت بخوابی! یه کم ماهیگیری کنی. با بچه هات بازی کنی! بری دهکده و یه لیوان مشروب بنوشی! و تا دیروقت با دوستات گیتار بزنی و خوش بگذرونی...

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo